Choď na obsah Choď na menu
 

TABLETKU ALEBO BYLINKY ?

 

liecba-1.jpg

 

Mnohí z nás pri zdravotných problémoch, ako sú napríklad prechladnutie, zápal priedušiek, bolesť hlavy či reumatické ťažkosti, radšej ako po tabletke siahnu po osvedčených „babských" receptoch, ktorých základ tvoria liečivé rastliny.  

 

Liečba liečivými rastlinami sa vinie celou históriou ľudstva v dvoch podobách. Prvá -  tradičná ľudová, má prísny empirický pôvod, druhý typ je súčasťou oficiálnej medicíny, vyvinuli ho lekári a zaoberajú sa vedeckým výskumom účinku rastlín, príčinami ich účinku a ich presnou klasifikáciou.  

 

Ak by sme chceli nazrieť do histórie využívania liečivých účinkov rastlín, museli by sme sa vrátiť do dávnej minulosti. Prvopočiatky herbálnej medicíny pochádzajú pravdepodobne z dávnovekej Číny a spájajú sa s menom Shen Nong. Tento liečiteľ už pred 4700 rokmi učil ľudí rastlinky rozpoznávať a využívať ich liečivé účinky. Jeho meno sa spomína aj v istom vedeckom spise, ktorý vznikol o 2500 rokov neskôr a zaznamenáva až 252 liečivých rastlín. Poznatky Číňanov o herbálnej medicíne sa už v dávnoveku rozšírili aj do Egypta, Perzie či Indie. Liečivé rastliny využívali aj starí Gréci a Rimania. Záznamy o liečivých účinkoch až 600 rastlín sa zachovali napríklad v spise Pedaniusa Diosciridesa - armádneho chirurga, ktorý žil za vlády cisárov Claudia a Nera v 1. storočí n. l.. Históriou herbálnej medicíny by sme mohli putovať všetkými storočiami. Mnohé rastliny a byliny majú podnes svoje stále a nenahraditeľné miesto v liečbe i prevencii ochorení pohybovej či tráviacej sústavy, kože, ženských ochorení, srdcovo-cievnych chorôb, či ochorení dýchacích ciest..   

 

 

 

Rozdiely medzi klasickou a alternatívnou medicínou:

Západná (klasická)

:

Východná (alternatívna)

 

Lieky, antibiotiká

:

Bylinky

Odstraňujú následky chorôb

:

Odstraňujú príčiny chorôb

 

Špecialisti a lekári - 86 špecializácií

 

:

 

Organizmus = jeden celok

 

Lieky majú presný chemický vzorec

 

:

 

Prírodná báza

 

Liečebný efekt - rýchly,ale krátky

 

:

 

Pôsobia dlhšie, ale efekt je hĺbkový a dlhodobý

Účinok liekov - výberový

:

 

Pôsobenie komplexnena celé telo

 

 

Vedľajšie účinky liekov

 

:

 

Bez vedľajších účinkov

Ničia choroboplodné zárodky

:

 

Pôsobia profylakticky t.j. ochranne, preventívne, zamedzujú nákaze

 

Antibiotiká spaľujú 90% energie imunitného systému

:

Posilňujú imunitný systém, urýchľujú uzdravovací proces, oddiaľujú proces starnutia

 

 

 

 

87.gif 

 

choroba-3.jpg

 

z13.gif