Choď na obsah Choď na menu
 

STAROSTLIVOSŤ O VAŠE ŠPERKY

TIPY NA ÚDRŽBU ŠPERKOV

Ako skladovať vaše šperky? 

Každý, kto má zbierku šperkov pozná, aké ťažké to môže byť, aby to ich správne organizoval. Ak chcete zvýšiť pôžitok z vášich šperkov, zhromaždili sme pre vás návrhy, ktoré by mali udržať vaše šperky organizované a usporiadané. 

 

 • Udržujte vaše šperky v bezpečí
  skladujte vaše šperky v krabici ktorá ochráni vaše šperky pred pohybom naokolo. Aj keď najideálnejším riešením môže byť šperkovnica lemovaná látkou, môže to byť aj krabica od topánok a kus látky 
 • Zabráňte zhoršovaniu stavu vašich šperkov
  Niekedy sa šperky zakalia ak sa nenosia, najmä striebro a zlato. Ak chcete zachovať lesk vašich šperkov umiestnite proti-korózny prúžok v krabici aby absorboval oxidanty, ktoré sfarbujú a zakalujú šperky. 
 • Keď cestujete so šperkmi, používajte puzdro
  Cestovanie môže byť ťažké na šperky, takže by bolo múdre používať cestovné puzdro pre ochranu vaše obľúbené kusy. Cestovné puzdro tradične vyrobené z tkaniny alebo z kože môžete veľmi ľahko zrolovať na takú veľkosť ktorý sa zmestí do akejkoľvek cestovnej tašky alebo makeup tašky alebo do aktovky. Je zrejmé, že také puzdro je veľmi dobrá investícia pre ochranu vašich šperkov na ceste. 
 • Skladujte šperky podobného typu spolu
  Neodkladajte pozlátené a postriebrené (poplatinované) veci spolu. Kovy z rôznych materiálov môžu spôsobiť vzájomné zakalenie, alebo sfarbenie. Majte rôzne miesta pre rôzne kovy rôznych materiálov. Najlepšie je skladovať na suchých miestach. Toaleta nie je najideálnejším miestom pre skladovanie, lebo vlhkosť stenšuje pozlátenú a postriebrenú (poplatinovanú) vrstvu. Držte perly preč od iných kovových šperkov, lebo ich môžu poškrabať, vyblednúť a sfarbiť vašu perlu.  
 • Starosť o pozlátené a postriebrené (poplatinované) šperky
  Vyhýbajte sa tvrdým povrchom s pozlátenými a postriebrenými (poplatinovanými) šperkami. Nárazy a škrabance spôsobia že pozlátené a postriebrené (poplatinované) povrchy sa rýchlejšie opotrebujú. Skladujte vaše pozlátené a postriebrené (poplatinované) šperky v šperkovniciach lemovaných zamatom, alebo ich zabalte do jemného materiálu ktorý zabráni ich poškrabaniu. Jemne pretrite vaše pozlátené a postriebrené (poplatinované) šperky s vlhkou handrou. Týmto predídete tomu aby sa nazbieral prach alebo špina na povrchu a tým sa opotrebuje pozlátená a postriebrená (poplatinovaná) vrstva. Použite neabrazívnu handru na leštenie šperku a jemne ju pretrite aby ste obnovili ich lesk. Môžete si tiež vziať váš pozlátený, či postriebrený šperk k miestnemu klenotníkovi kde vám nahradia zlatú vrstvu. To môže byť za potreby v prípade že pozlátená (postriebrená, poplatinovaná) vrstva začala zanikať.

 

AKO ČISTIŤ VAŠE ŠPERKY?

 • Používajte leštiacu handru pre šperky
  Pre dosiahnutie najlepšieho výsledku používajte handričku pre leštenie šperkov. Môžete použiť tenkú handričku alebo starú plienku, ale profesionálne textílie sú najlepšie. Použitie tkanív alebo papierových uterákov môže spôsobiť škrabance kôli vláknam ktoré tieto produkty obsahujú. 
 • Čistite vaše šperky so starosťou
  Čistenie vlastných šperkov pravidelne ich môže udržať krásnymi, alebo buďte opatrní. Môžete buď zakúpiť priemyselné čistidlá od klenotníka alebo si vyrobiť svoj vlastný čistiaci roztok. Čistenie liehom môže dokázať divy, ale bielidlo môže doslova zničiť šperky, takže sa mu vyhýbajte za každú cenu. 
 • Použite teplú vodu na čistenie šperku
  Používanie teplej vody je najlepšou voľbou pri čistení svojich vlastných šperkov. Voda môže spôsobiť reakciu s čistiacimi tekutinami a môže spôsobiť zmenu farby a Sterlingové striebro je obzvlášt náchylné k tomuto problému. Ak k tomu dôjde, môže byť tento problém odstránený leštením za použitia odstranovača škvrn.  
 • Vyhýbajte sa čisteniu poškodených šperkov
  Nikdy nečistite šperky, ktoré sú poškodené, prasknuté alebo rozbité, pretože manipulácia s týmito šperkami môžu zhoršiť alebo zrýchliť tento problém. Ak zistíte že šperk je poškodený, je potrebné dať opraviť čo najskôr. 

 

ČO SA SMIE A ČO NIE

 • Odstráňte vaše šperky Pred kúpaním
  Dajte si dole všetky šperky pred sprchovaním alebo umývaním. Mydlo môže spôsobiť tvorbu vrstvy ktorá môže spôsobiť nudný a špinavý dojem. Tým, že zabránite vzniku tejto vrstvy, okamžite zvýšite životnosť vášho šperku. 
 • Odstráňte vaše šperky počas manuálnej práce
  Počas vykonávania manuálnych prác odstráňte vaše šperky aby ste sa vyhli poškodeniu prípadne pôsobeniu chemikálií alebo čistiacim prostriedkom. Niektoré práce, ktorým je potrebné sa vyhnúť zahrňajú prácu v kuchyni, záhradníctvo, upratovanie alebo bežné úkony. 
 • Nasadte si šperky po použití make-upu
  Kozmetika, lak na vlasy, parfémy a emulzie môžu obsahovať chemikálie, ktoré môžu poškodiť často šperky. Nasadenie šperkov po aplikovaní týchto materiálov obmedzí expozíciu šperkov a prípadné poškodenie. 
 • Nenoste šperky v plavárni a v kúpeľoch
  Chlórovaná voda môže reagovať s kovmi nachádzajúce sa v šperkoch spôsobujúc tak sfarbenie a dokonca poškodenie konštrukcie. Navrhujeme odstrániť šperk pred vstupom do bazéna alebo kúpeľa.
 • Nemiešajte kontaktný šport a šperky
  Tvrdé rany pri športe môžu poškodiť šperky, nehovoriac o ľuďoch ktorý sa zúčastnujú. Všetky šperky by mali byť odstránené pred tým ako hra začne.  
 • Odstráňte šperky na noc
  Nespite s pokovovanými šperkami, nočné potenie a zbytočné obtieranie o pokožku spôsobí, že pokovovaná vrstva zanikne rýchlejšie. Niktorý ľudia môžu byť alergický na základný kov (líšia sa zo šperku na šperk, z výrobcu na výrobcu) a nosenie 24 hodín, môže spôsobiť nežiadúce reakcie. Odstráňte ich na noc aby ste sa vyhli kožným reakciám a predĺžili životnosť vášho tovaru.